header
@Modv_ir : برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
مد وی

تاریخچه شب یلدا به همراه رسم و رسومات

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 %d8%b4%d8%a8-%db%8c%d9%84%d8%af%d8%a7-2

شب یلدای سال ۹۵ به میلادی میشود ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶

درباره تاریخچه شب یلدا چند خطی برای شما آماده کردیم :

تاریخچه شب یلدا اصلا  شب یلدا چیست ؟

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است

 

شب یلدا امسال چه روزی است ؟

«یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی ܝܠܕܐ به معنای «زایش» و «تولد» است. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌است. در آثارالباقیه بیرونی، ص ۲۵۵، از روز اول دی ماه، با عنوان «خور» نیز یاد شده‌است و در قانون مسعودی نسخه موزه بریتانیا در لندن، «خُره روز» ثبت شده، اگرچه در برخی منابع دیگر «خرم روز» نامیده شده است.

 

 

%d8%b4%d8%a8-%db%8c%d9%84%d8%af%d8%a7-1

شب یلدا امسال چند شنبه است ؟

شب یلدای ۹۵ سشنبه ۳۰ آذر ماه می باشد

 

شب یلدا به زبان انگلیسی

خود یلدا به معنی تولد می باشد و این کلمه را میتوان به دو شکل معنی نمود :

birthday night – Yalda night

 

چرا به شب یلدا چله میگویند

چلّه، دو موقعیت گاه‌شمارانه در طول یک سال خورشیدی با کارکردهای فرهنگ عامه، یکی در آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی ماه)، هریک متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز) است. واژه چلّه برگرفته از چهل (معین، ذیل واژه) و مخفف «چهله» و صرفاً نشان‌دهنده گذشت یک دوره زمانی معین (و نه الزاماً چهل روزه) است.

%d8%b4%d8%a8-%db%8c%d9%84%d8%af%d8%a7-3

شب یلدا حکایت

میرزا حاجب، بالکل تخم هندوانه بر زمین‌هایش ریخته بود. وقت محصول همه انگشت به دهان بودند از درشتی هندوانه‌ها و سبزی جلدشان و سرخی گلگونِ درون‌شان. مردم می‌گفتند که بیشتر از دانه‌های گندم و جو هندوانه حاصل آمده است.

انگار از هر تخمی هفتاد هندوانه بل اکثر زاده شده بود. آن سال میان حاجب و داروغه اختلافی بود.

داروغه که خبر را شنید به سعایت نزد حاکم رفت و با رشوه به حکیم ویرا مجاب کرد که از مضرات هندوانه بگوید. سعایت داروغه کارساز آمد و حاکم جارچیان را دستور داد تا حکم قدغن اکل هندوانه و شرب ماء آن را اعلان کنند.

میرزا که فردی کیّس بود، هندوانه ها را در انبار بزرگی زیر کاه نهاد. وقتی که سرما همه‌جا چیره گشت و روزهای خزان خزان می‌گشت، وی نزد حکیم دربار رفت و دو برابر رشوه‌ی داروغه به او سکه زر داد. جارچیان حاکم فردایش جار می زدند که اکل و شرب هندوانه جایز است بل خوردن آن در شب چله، ضامن سلامت.

هندوانه‌های رنجور میرزا به قیمتی گزاف‌ترفروش رفتند.

 

مطالب جالب دیگر درباره شب یلدا :

مدل تزیین هندوانه شب یلدا ۹۵ بسیار شیک و زیبا + گالری تصاویر

جدیدترین و زیباترین مدل تزیین هندوانه شب یلدا

مدل های جدید فرنچ و مانیکور ناخن برای شب یلدا

زیباترین مدل آرایش صورت برای شب یلدا

جذاب ترین مدل طراحی ناخن مخصوص شب یلدا

ارسال نظر


a b