header
@Modv_ir : برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
مد وی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی

حسن یزدانی متولد ۷ دی ۱۳۷۳ و در جویبار به دنیا آمده، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است.

در سال ۲۰۱۴ قهرمان کشتی جوانان جهان در زاگرب کرواسی شد.

و در همان سال در لیگ برتر جایزه بزرگ کشتی ایران توانست

ختاگ تسابلوف قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد.

او در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس تنها کشتی‌گیر وزن ۷۰ کیلوگرم

عضو تیم ملی بود و توانست تمامی رقبای خود را شکست دهد

و به همراه سایر ملی پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شوند.

حسن یزدانی پسر عموی رضا یزدانی (کشتی‌گیر) است.

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

عکس های حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

از قدیمی های فامیل هم کسی در تیم ملی بوده یا فقط شما دو نفر هستید که به این سطح و قهرمانی رسیده اید؟

نه، فقط ما به تیم ملی رسیده ایم. آنها در سطح کشوری مسابقه می دادند. حالا ما جبران کرده ایم و مقتدرانه به تیم ملی آمده ایم.

الان در خانه تان کشتی گیر دیگری هم دارید؟

ما چهار برادر هستیم. یکی از برادرهایم کشتی می گرفت، اما به خاطر مشکلات مالی کشتی را کنار گذاشت و سرد شد. الان فقط من کشتی می گیرم و بقیه برادرهایم با کشتی کاری ندارند.

وضعیت برای تو خوب بوده که ماندگار شده ای؟

فعلا که هستم تا ببینم چه پیش می آید.

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

حسن یزدانی در حال تمرین کردن

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

حسن یزدانی با تیپ بیرون

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

با کشتی هایی که در جام جهانی گرفتی،حسابی جای خودت را بین مردم باز کرده ای. همه می گویند طلای المپیک ریو را برای تو کنار گذاشته اند.

بله، توقع ها خیلی بالارفته، همه از من مدال المپیک را می خواهند. هرکسی من را می بیند، می گوید المپیک هم مدال می گیری، خیلی سخت است. مسوولیتم خیلی سنگین شده. باید تمریناتم را بیشتر کنم. باید تلاش کنم تا حتما در المپیک مدال بگیرم.

برای یک ۲۰ ساله مسوولیت زیادی است. این توقعات روی عملکردت تاثیر منفی نمی گذارد یا دچار استرس نمی شوی؟

ورزشکارها باید استرس شان را کنترل کنند. اگر می خواستم دلهره و ترس به دلم راه بدهم که سراغ کشتی نمی رفتم. نه، مطمئن باشید که همه این توقعات، فقط و فقط به من انگیزه می دهد.

چرا در وزن ۷۰ کیلوگرم کشتی می گیرید، وزنی که در المپیک وجود ندارد. سخت نیست برای المپیک یک وزن بالاتر بروی؟

آقای خادم تشخیص داد که فعلا باید در ۷۰ کیلوگرم کشتی بگیرم. شاید به خاطر اینکه بیشتر به فیزیک بدنی من نزدیک است. در حال حاضر باید خودم را در این وزن اثبات کنم و جایگاهم را محکم کنم. بعد از این با تشخیص کادر فنی، به یک وزن بالاتر می روم.

اینستاگرام حسن یزدانی

حسن یزدانی کشتیر گیر آزاد

اینستاگرام حسن یزدانی

در ۷۴ کیلو هم کشتی گیر خوب کم داریم. از وقتی که صادق گودرزی کشتی نمی گیرد. این وزن مدعی زیادی نداشته. شاید به خاطر همین هم تو را راحت در المپیک می بینند؟

نه. رقیب کم ندارم، همه هستند؛ چه آنهایی که در جام جهانی کشتی گرفتند، چه آنهایی که قبلا هم بوده اند. صادق گودرزی که خیلی خوب بود. خیلی حیف شد که این قدر زود خداحافظی کرد. از الان که چیزی برای المپیک قطعی نیست و نباید خودم را از الان در المپیک ریو ببینم. عادت کرده ام به جای اینکه حرف بزنم، کشتی بگیرم. همه دارند زحمت می کشند، هرکسی که زحمت بیشتری به خودش بدهد و بهتر کشتی بگیرد، المپیک هم مال اوست. اما فعلا باید به مسابقات جهانی لاس وگاس فکر کنم که چند ماه دیگر برگزار می شود.

خودت کدام وزن را ترجیح می دهی؟ وزن اصلی ات ۷۰ است یا ۷۴؟

من هفتادم. از جوانان تا الان در این وزن کشتی گرفته ام. تا به حال در وزن ۷۴ کشتی نگرفته ام. برای ۷۰ کیلو هم وزن کم می کنم. برای هر کشتی ای که باشد، باید شش- هفت کیلو وزن کم کنم. مدام وزن کم کرده ام و الان هم آسیب دیده ام.

قبل از جام جهانی مصدوم شدی. با این مصدومیت در طول مسابقات اذیت نشدی؟

بدشانسی آوردم. یکی دو هفته قبل از مسابقات بود که مینیسک پایم ضرب دید. مداوایش کردیم ولی باید با آن کنار بیایم. وقتی قبول می کنی که ورزش شغلت باشد، مصدومیت هم جزئی از ورزش قهرمانی است؛ مخصوصا اگر کشتی باشد.

اینستاگرام حسن یزدانی

عکس های شخصی حسن یزدانی

اینستاگرام حسن یزدانی

بیشتر کسانی که کشتی های ایران در جام جهانی را دیده اند، می گویند حسن یزدانی ستاره و پدیده مسابقات بود. خودت انتظار داشتی که آنجا این قدر خوب کشتی بگیری؟

جالب اینکه من خودم اصلا از کشتی هایی که گرفتم، راضی نبودم. فرم بدنی خوبی نداشتم و با مصدومیت روی تشک رفتم. اما عجیب بود که وقتی به ایران بازگشتم، این همه کشتی هایم به چشم مردم آمده بود. واقعا نمی دانم چه بگویم!

کشتی ات مقابل کشتی گیر آمریکایی که خیلی به چشم همه آمده بود.

آره. واقعا کشتی خوبی بود. قبل از مسابقه، فیلم کشتی های کشتی گیر آمریکایی را چندبار دیده بودم وم ی دانستم چطور باید با او کشتی بگیرم. اما در کشتی با آذربایجان اصلا خوب نبودم. واقعیتش من هنوز هم نمی توانم کشتی های قشنگی بگیرم. از وضعیت بدنم اصلا راضی نیستم.

تحمل فشار المپیک از دو جهت خیلی مهم است؛ یکی اینکه وزن ۷۴ کیلوگرم جردن باروز آمریکایی در انتظارت است و دیگر اینکه یک وزن بالاتر می روی و شاید نتوانی مثل وزن ۷۰ خوب باشی. این دو موضوع نگرانت نمی کند؟

قاعده اش این است که برای اینکه یک وزن بالاتر بروم و در ۷۴ کیلوگرم کشتی بگیرم، باید وزنم را به ۸۰ کیلوگرم برسانم. وزنم که بالاتر برود، برای ۷۴ کیلو مشکلی ندارم و به این شرایط عادت دارم.

شاید فیزیک و قدرت بدنی ات برای یک وزن بالاتر مناسب نباشد؟

من فعلا به این مسائل فکر نمی کنم. شهریورماه مسابقات قهرمانی جهان است. فعلا که در مسابقات جهانی یک کشتی گیر وزن ۷۰ کیلوگرم هستم و باید برای مسابقات جهانی آماده شوم. شش ماه بعد از جهانی لاس وگاس باید برای المپیک کشتی بگیریم، آن موقع کادر فنی تصمیم می گیرد که من در چه وزنی باشم. خودم هنوز نمی دانم که اصلا برای جهانی انتخاب می شوم یا نه. آینده و همه چیز بستگی به این دارد که من در مسابقات جهانی حضور داشته باشم، نتیجه بگیریم یا نه.

اینستاگرام حسن یزدانی

اینستاگرام حسن یزدانی

اینستاگرام حسن یزدانی

اگر  همه اینها خوب پیش رفت و یک وزن بالاتر رفتی، باید با کشتی گیران مطرحی مبارزه کنی و چالش بزرگی را پیش رو خواهی داشت. به مبارزه با آنها فکر کرده ای؟

من آرزویم این است که با باروز آمریکایی کشتی بگیرم و قشنگ هم کشتی بگیرم. کشتی گیران دیگری هم هستند، اما باروز قهرمان چندساله ۷۴ کیلوگرم است. یک جوری باید قهرمانی را ازش بگیرم.

در کشتی هایی که در لس آنجلس گرفتی، بقیه سخت می توانستند ازت زیر بگیرند. شگرد خاصی داری یا قدرت بدنی است بالاست که کار را برای بقیه سخت می کند؟

یک کشتی گیر نباید فقط یک شگرد داشته باشد. اگر فقط یک فن بلد باشی و فقط یک شگرد به کار ببری، همه فن ات را شناسایی می کنند و دستت رو خواهدشد. باید حریف را بشناسی. من قبل از هر کشتی فیلم مسابقات حریفم را می بینم. بعد براساس توانایی هایی که دارد و کشتی هایی که گرفته، در تمرینات، روی فنونی که احساس می کنم به کارم می آید، کار می کنم. البته بیشتر زحمت ها را هم کادر فنی تیم ملی می کشند. همیشه قبل از مسابقه نقاط ضعف کشتی گیر را شناسایی می کنند؛ مثلا می گویند باید از بغل زیر بگیری یا از سمت چپ دیرتر واکنش نشان می دهد.

وقتی با بقیه بچه های تیم ملی تمرین می کنی، از نظر فنی از خودت رضایت داری؟

کشتی مثل یک دنیا می ماند، هرچقدر هم یاد بگیری، باز چیزهایی هست که باید دنبالشان بروی و در خودت تقویت شان کنی. ولی مهم ترین چیز در تمرینات، تمرین است و تمرین.

این فن ها را در شروع کشتی به شما یاد نمی دهند؟

از بچگی در جویبار هم که تمرین می کردیم، با همه فنون آشنا شده بودیم و یادمان داده بودند، اما تیم بزرگسالان چیز دیگری است. به تیم بزرگسالان که می آیی، یکهو همه چیز سخت تر می شود.

اینستاگرام حسن یزدانی

حسن یزدانی شجاع

اینستاگرام حسن یزدانی

اینستاگرام حسن یزدانی

مردم این طور فکر می کنند که تمام بحث فنی کشتی گیران بیشتر بر عهده رسول خادم است. واقعا همین طور است؟

رسول خادم با همه کشتی گیران رابطه خوبی دارد و به همه بچه ها در اجرای فنون کمک می کند. با من هم خیلی خوب است. اما در اردو ما سبک وزن ها با علی اکبر دودانگه کار می کنیم. او بالاسر من است و همه فن ها را آقای دودانگه به من یاد می دهد.

در چندسالگی رفتی روی تشک کشتی؟

من درجویبار بزرگ شده ام؛ شهری که در همه محلاتش مسابقه کشتی برگزار می شود. بچه که بودم، برای تماشای کشتی می رفتم. بعد کم کم خودم کشتی را شروع کردم. ۱۱ سالم بود که به باشگاه رفتم. بعد به تیم نوجوانان، بعد به تیم جوانان و حالا هم به تیم ملی دعوت شده ام. با نوجوانان دوم جهان شدم و با جوانان هم قهرمان جهان.

در رده های پایه، کشتی گیران ایران بهتر نتیجه می گیرند. کشورهای دیگر در سطح بزرگسالان بهتر کار می کنند یا ایرانی ها زود انگیزه شان را از دست می دهند؟

کشورهای دیگری سرمایه گذاری بیشتری می کنند. آنها برعکس ما در رده های نوجوانان و جوانان دنبال قهرمانی نیستند و می روند سراغ کار کردن روی فیزیک و بهتر کردن شرایط بدنی. در روسیه روی کشتی گیران در سن پایین آن قدر کار می کنند تا استخوان بندیشان محکم شود و قدرت بدنیشان بالا برود. خیلی به مسائل بدنی اهمیت می دهند. به خاطر همین هم در بزرگسالان از نظر بدنی بهتر از ما هستند.

بدنسازی و تغذیه شان چطور، علمی تر از ایرانی ها هستند؟

تغذیه و بدنسازی ما هم خوب است، مشکلی ندارد. آقای خادم تمرینات دوومیدانی و… به ما می دهد. وضعیت تغذیه ای هم مشکل ندارد. تمرینات و تغذیه در تیم بزرگسالان علمی و خوب است.

کنار ورزش درس هم می خوانی یا فرصتش نیست؟

کاردانی تربیت بدنی می خوانم. دانشگاه آزاد قائم شهر، ولی واقعا فرصت و زمانی برای زندگی شخصی ندارم. عید نوروز کلا در اردوی تیم ملی بودیم. فقط چند روز مرخصی دادند که پیش خانواده هایمان برویم.

همین سنگینی و فشردگی اردوها هم کمکتان کرد؟

بله، ولی چه فایده. کسی به ما توجه نکرد. این همه تلاش کردیم و در خاک آمریکا پرچم ایران را بالا بردیم، ولی هیچ خبری نشد.

خیلی ها پیام تبریک دادند، از تیم که استقبال کردند. قول پاداشی، جایزه و… نداده اند؟

بله، دستشان درد نکند. ولی فقط همین بود؛ تبریک و استقبال تا حالا که چیزی نداده اند و فعلا هم که خبری از پاداش نیست.

اینستاگرام حسن یزدانی

بیوگرافی حسن یزدانی + عکس های حسن یزدانی

—————————————————-

مصاحبه با جردن باروز

نيازي نيست هوادار پروپا قرص كشتي باشي تا ستاره نامدار آمريكايي را بشناسي. كشتي‌گير ۷۴ كيلويي كه طي سال‌هاي اخير آنقدر بچه‌هاي ما را شكست داده كه نمي‌توان او را نشناخت. صحبت از جردن باروز است. كشتي‌گيري كه انگار كسي ناي رقابت با او را ندارد. ما ولي مثل هميشه نااميد نيستيم. سال آينده و در جريان رقابت‌هاي المپيك برزيل اين احتمال وجود دارد كه حسن يزداني، پديده بي‌نظير كشتي ايران كه براي حضور در المپيك بايد به وزن ۷۴ كيلو برود، مصافي ديدني با باروز آمريكايي داشته باشد. نبردي كه اگر رقم بخورد يكي از هيجان‌انگيزترين كشتي‌هاي قرن خواهد شد. پس از گفتگوي جذاب با ايوان زايتسيف ايتاليايي، اين‌بار گفتگوي خواندني خبرنگار بانك ورزش در آمريكا را با جردن باروز، كشتي‌گير دوست‌داشتني آمريكايي در زير مي‌خوانيد.

 به‌نظر مي‌رسد هدف بزرگ‌تري از مدال گرفتن را دنبال مي‌كني؛ هدفت از كشتي‌ گرفتن چيست؟-
می خواهم به اوج توانایی‌هایم برسم. در ورزش کشتی اینکه موفقیت‌ات را در محدوده ای غیر از طلای جهانی و المپیک تعریف کنی، آسان نیست اما من واقعا حس می کنم که استعدادی ذاتی بی‌نظیری به من اهدا شده و می‌خواهم در آن به اوج برسم. من واقعا ورزش کشتی و سفر به سراسر دنیا و دیدن فرهنگ‌های مختلف را دوست دارم و این از همه چیز برایم مهم‌تر است.

– تاکنون تنها در دو مسابقه شکست خوردي. رمز موفقیت تو چیست؟
سخت‌کوشی. سخت‌کوشی زیاد. می‌دانم که با استعداد هستم، اما خیلی هم سخت کار می‌کنم. علاوه بر این مربیان خیلی خوبی هم در آمریکا دارم. من هدف‌های والایی را تعریف می‌کنم و همه مربیان واطرافیانم به من کمک می‌کنند تا به آنها برسم.

– فکر می‌کنی تا چه وقت بدون شکست و بی‌رقیب باقی می‌مانی؟
نمی دانم. کار آسانی نیست. قصد دارم تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو کشتی بگیرم اما تا آن زمان خیلی سخت است که بگویم وضعیت چگونه خواهد بود. کسی نمی‌داند در یک سال چه اتفاقاتی می‌افتد. شاید مصدوم شوم یا مشکلات خانوادگی داشته باشم. در هر حال سعی می کنم هر روز بهتر از دیروز باشم و موفقیت‌هایم را هر سال تکرار کنم.

– سرسخت‌ترین رقیب ایرانی‌ات چه کسی بوده است؟
دلم خیلی برای صادق گودرزی تنگ شده است. کاش هنوز هم مسابقه می‌داد. چند بار با او کشتی گرفتم و می‌دیدم مردم چقدر دوستش دارند. خیلی‌ها روحیه ورزشی‌اش را دوست داشتند، خیلی‌ها هم تکنیک و مهارتش را. بعد از رفتنش، ایران در ۷۴ کیلو با مشکلات زیادی دست به گریبان بوده است. چندین نفر را جایگزین او کردند، اما هیچ کدام جایش را پر نکردند. او جانشین ندارد. گودرزی موفق شده بود مدت‌ها خودش را در سطح بالا نگه دارد. واقعا رفتنش از کشتی در این سن کم، بدشانسی بدی بود. اگر او را دیدید سلام من را به او برسانید و بگویید امیدوارم حالش خوب باشد.

– احتمالا سال آینده با حسن یزدانی در المپيك کشتی خواهی گرفت. خیلی از کارشناسان ادعا می‌کنند نبرد شما و یزدانی، نبرد قرن خواهد بود. نظر خودت در این مورد چیست؟
به شدت موافقم. او یک ستاره است. او هم‌تیمی من را در نیمه نهایی جام جهانی شکست داد. من و جيمز گرين با هم کشتی را آغاز کردیم و مثل هم تمرین می‌کردیم. بدون شک رقابت ما مبارزه جالبی خواهد شد. البته واضح است که من دست بالا را دارم. تجربه من بیشتر است و کمی هم از او درشت‌ترم. او باید وزن اضافه کند تا به ۷۴ کیلو برسد، اما من ۵ سال است که در این دسته کار می‌کنم، اما خب او حریف سرسختی است و خیلی محکم و ماهرانه کشتی می‌گیرد. بسیار تکنیکی است و از همه مهم‌تر عرق زیادی به کشورش دارد. سنجیدن میزان عرق و غرور او نسبت به کشورش کار آسانی نیست. وقتی کشتی‌هایش را می‌دیدم، فهمیدم که حریف سختی خواهد بود.

– به نظرت چرا یزدانی فینال را واگذار کرد؟
فکر می‌کنم حریف روس هم خیلی خوب کشتی گرفت و خیلی سرسخت و تکنیکی بود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مسابقات این است که مبارزه هر کشتی‌گیر در هر بازی متفاوت است. تغییرات پویا و دینامیک است. یزدانی معمولا سریع کار می‌کند، حریف را هل می‌دهد و حمله را آغاز می‌کند. همیشه مرکز میدان تحت کنترل اوست و این به حریف شوک وارد می‌کند. او سرعت بازی را کنترل می‌کند و ریتم بازی خودش را به حریف تحمیل می‌کند. اما در فینال، حریف به او اجازه این کار را نداد. مطمئنم او با اقتدار باز خواهد گشت و این مسابقات را فراموش خواهد کرد. شک ندارم که او در ۷۴ کیلو هم ستاره خواهد شد. به‌نظر می‌رسد همه از حضور او به عنوان یک چهره جدید هیجان‌زده اند. در مجموع تیم ایران جوان شده است و تمام کسانی که با من آغاز کرده بودند دیگر در تیم نیستند. مردان جوان تیم ایران هم تا اینجای کار مثل قدیمی‌ها استوار ظاهر شده‌اند.

– فكر مي‌كني ویژگی مثبت کشتی‌گیران ایرانی چیست؟
غرور و عرق ملی. آنها مرا یاد آمریکایی‌ها می اندازند. خیلی به کشورشان و پرچمشان عشق می‌ورزند. شما بهترین هواداران دنیا را دارید. من کشورم و هواداران‌مان را دوست دارم، اما شما پرشورترین، پرهیجان‌ترین و سرگرم‌کننده ترین هواداران دنیا را در اختیار دارید. جام جهانی ۲۰۱۳ در تهران بی‌نظیر بود. سالن ده هزار نفری پر شده بود. مردم بوق و طبل و سوت و لیدر داشتند و واقعا از دیدن کشتی‌ها به وجد می‌آمدند. وقتی آنجا کشتی می‌گیری، واقعا لذت می‌بری. به ورزش‌ات افتخار می‌کنی و می‌فهمی کشتی یک ورزش درجه دو نیست، واقعا ورزش مهمی است.

– مهم‌ترین نقطه ضعف کشتی‌گیران ایرانی چطور؟
نمی دانم. سوال سختی است. من واقعا فکر نمی کنم شما نقطه ضعفی داشته باشید. شما همیشه آمریکا را برده‌اید. من تاکنون با  تیم ملی کشورم ایران را نبرده‌ام. تیم آمریکا هیچ وقت بالاتر از ایران روی سکو نرفته است. ایرانی‌ها خیلی سخت کشتی می‌گیرند و همیشه آماده‌اند. شدیدا منظم‌اند و برای برد به میدان می‌آیند. آنها ایمان دارند که شایسته پیروزی هستند. خیلی سخت است که کسی با این روحیه را شکست دهی.

– به نظر می‌رسد این روحیه در شما هم وجود دارد.
بله، من فکر می‌کنم شایسته پیروزی هستم. من واقعا سخت کار می‌کنم و از وقت و خانواده‌ام برای این کار می‌زنم. من برای بالا رفتن دستم هر کاری که لازم باشد، در چارچوب قانون، انجام می‌دهم.

– از عکس‌ها و پست‌هایت در شبکه مجازی مي‌شود فهميد که مرد خانواده‌ای و وقت زیادی را با خانواده می‌گذرانی. چطور این تعادل را در زندگی شخصی و کاری خودت برقرار می کنی؟
وقتی هم ورزشکاری، هم پدری، هم همسر باید از خیلی چیزها چشم بپوشی. گاهی اوقات کاملا روی تمرینات متمرکزم و وقت زیادی برای خانواده‌ام ندارم. نمی‌توانم با همسرم حرف بزنم یا به پسرم چیزی یاد بدهم. گاهی وقت‌ها هم با خانواده هستم و زمان برای تمرینات، تماشای ویدئو آموزشی و ارتقا مهارت‌هایم را از دست می دهم. به هر حال یک نقطه تعادلی هم وجود دارد که می‌شود به آن رسید. من به کشتی، به همسرم و به پسرم متعهدم. متعهدم که بهترین باشم. مهم نیست آخر روز چقدر انرژی برایم باقی می ماند، باید انرژی‌ام را بین همه تقسیم کنم تا همه راضی باشند.

– از کشتی گیران قدیمی ایرانی چه كسي را مي‌شناسي؟
کشتی‌های علیرضا دبیر را خیلی دوست داشتم و عباس جدیدی. جدیدی پدیده‌ای بود. واقعا خوب بود. با دیدن مسابقات کشتی، به راحتی می‌شود فهمید که دو تیم در دنیا بهترین‌اند؛ ایران و روسیه. بقیه تیم‌ها همیشه به دنبال مقام سومی یا شکست دادن این دو تیم هستند. ما همه تمرینات‌مان بر اساس شکست دادن ایران و روسیه است. خیلی جالب است که در ایران جوانان را از سنین پایین برای قهرمانی تربیت می‌کنید. ایران واقعا تیم خوبی است، اما من می‌خواهم شما را شکست بدهم (با خنده).

– اگر یک روز شکست بخوری چه حالی خواهی داشت؟
اصلا آسان نیست. حتی نمی‌توانم به این فکر کنم که المپیک را بدون مدال طلا به پایان برسانم. تنها هدف من پیروزی است و فکر می‌کنم توانایی‌اش را هم دارم. لازم نیست کار خاصی بکنم. اگر بهترین کشتی‌هایم را بگیرم برنده خواهم شد. خیلی لازم نیست فراتر از توانایی‌هایم ظاهر شوم. به راحتی می‌توانم از همه نظر بهترین کشتی‌گیر دنیا باشم. گاهی وقت‌ها به این فکر می‌کنم که به هر حال همه برای المپیک آماده‌اند. حتی در همین جام جهانی هم کشتی‌های نزدیک داشتم و چیزی نمانده بود که ببازم. اما سعی می‌کنم خوشبین باشم و به این فکر کنم که مهارتم، توانایی‌هایم و سرسختی‌ام از همه کشتی‌گیرهای دنیا بیشتر است. اگر ببازم هم با عواقبش کنار می‌آیم. گاهی وقت‌ها مثل همیشه تمرکز داری و تمرین می‌کنی، اما می‌بازی، چاره‌ای نداری جز اینکه با آن کنار بیایی و بیشتر تمرین کنی.

– از میان کشورهای صاحب سبک کشتی، کدام را بیشتر می‌پسندی؟
کشورهای مختلف ترکیبی از تکنیک‌های مختلف را اجرا می‌کنند. روس‌ها تکنیکی‌ترین هستند. بسیار ماهرانه کشتی می‌گیرند. ایرانی‌ها از لحاظ ذهنی خیلی سرسخت‌اند، بهترین جای‌گيری‌ها را دارند و همیشه آماده‌اند. آمریکایی‌ها جنگنده‌اند و سخت کشتی می‌گیرند و زیاد حمله می‌کنند. بنظرم ایرانی‌ها خوش استیل‌ترین کشتی‌ها را دارد. ایرانی‌ها همه مثل هم کشتی می‌گیرند، چون با هم تمرین می‌کنند. در آمریکا من و تونی ریموس خیلی فرق داریم، چون هر کدام در یک شهر تمرین می‌کنیم. علاوه بر این، ایرانی‌ها دستورات مربیان‌شان را اجرا می‌کنند، چون به آنها اعتقاد دارند. این را در بازی‌هایشان می‌شود دید، شاید اصلا به همین دلیل است که همیشه برنده می‌شوند.

ارسال نظر


a b